Rozdiel medzi legálnym a nelegálnym zamestnávaním môžeme pochopiť až vtedy, keď pochopíme význam a znaky samotného zamestnávania a závislej práce, ako špecifických prvkov pracovnoprávneho vzťahu, v ktorom zamestnanec vykonáva prácu pre zamestnávateľa osobne, v mene zamestnávateľa, na základe jeho pokynov, v ním určenom čase a za dohodnutú finančnú odmenu (mzdu), pričom zamestnávateľ prostredníctvom práce zamestnanca realizuje svoj predmet podnikania. Takto vykonávaná práca sa označuje ako závislá práca.
Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, teda na základe pracovnej zmluvy, v obdobnom pracovnom vzťahu, ktorým je najmä štátna služba, činnosť na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu, či činnosť člena družstva, výnimočne v inom pracovnoprávnom vzťahu, teda na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a dohody o brigádnickej práci študentov.
Zamestnanec je fyzická osoba, staršia ako 15 rokov s ukončenou povinnou školskou dochádzkou, ktorá v pracovnoprávnom (alebo obdobnom pracovnom) vzťahu vykonáva pre zamestnávateľa závislú prácu. Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná.
Zamestnávateľ je právnická osoba alebo fyzická osoba - podnikateľ, ktorá zamestnáva aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom (alebo obdobnom pracovnom) vzťahu.
Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere (na základe pracovnej zmluvy), príp. v obdobnom pracovnom vzťahu (štátna služba, činnosť na základe zmluvy o profesionálnom vykonávaní športu, činnosť člena družstva, ...) alebo v inom pracovnoprávnom vzťahu (dohoda o vykonaní práce, dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).
Problematika nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania je veľmi široká, avšak, asi najvýstižnejšie vieme nelegálne zamestnávanie (nazývané tiež "Švarc systém") definovať ako spôsob spolupráce medzi spoločnosťou (akoby "zamestnávateľom") a samostatne zárobkovo činnými osobami (SZČO), príp. jednoosobovými s. r .o. (akoby "zamestnancami"), pri ktorej živnostníci reálne vykonávajú rovnaké činnosti ako zamestnanci spoločnosti na trvalý pracovný pomer (TPP), pričom ich činnosť spĺňa znaky závislej práce (vzťah nadriadenosti spoločnosti a podriadenosti SZČO, osobný výkon danej činnosti SZČO v priestoroch spoločnosti, v pravidelnom a spoločnosťou stanovenom čase, ...).
O pomenovanie "Švarc systém" sa zaslúžil podnikateľ Miroslav Švarc, ktorý, za účelom úspory na odvodovej povinnosti za zamestnancov, začal od roku 1990 ponúkať prácu na živnosť.
Zamestnanci sa vyššiemu reálnemu príjmu, než by bola ich čistá mzda, samozrejme vôbec nebránili, avšak, po tom čo bolo dané obchádzanie zákona príslušnými orgánmi odhalené, podnikateľ bol odsúdený za daňové úniky na 3,5 roka odňatia slobody.
Ako reakciu na dané skutočnosti štát v roku 1992 zareagoval zákazom "Švarc systému". Napriek tomu, že bol od roku 2006 istý čas relatívne tolerovaný, od roku 2012 patrí opäť medzi nelegálne činnosti.
Pokiaľ Vás naše služby a prístup zaujali, alebo máte akékoľvek otázky, môžete nás kedykoľvek:
s Vašim nezáväzným dopytom - my Vám radi zodpovieme Vaše otázky a spoločne nájdeme tie najlepšie riešenia na mieru Vašim potrebám.