Finálne slovo pri posudzovaní toho, či sa v konkrétnych prípadoch jedná, alebo nejedná o nelegálne zamestnávanie má Národný inšpektorát práce, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny ako i jednotlivé úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.
Na účel kontroly nelegálneho zamestnávania na Slovensku vznikol aj samostatný útvar inšpektorov práce z oddelenia kontroly nelegálneho zamestnávania nazývaný KOBRA, ktorá má nelegálnu prácu odhaľovať.
V prípade, ak kontrola odhalí znaky závislej práce "ukrytej" pod prácou na živnosť, a teda sa potvrdí, že sa jedná o závislú prácu, ktorá musí byť vykonávaná v pracovnoprávnom vzťahu, zamestnávateľovi aj zamestnancovi, hrozia vysoké sankcie.
V prípade odhalenia porušenia zákona môže príslušný inšpektorát práce zamestnávateľovi udeliť pokutu vo výške až 200 000 eur, pričom konkrétna výška pokuty bude určená v závislosti od rozsahu porušenia zákona a vzniknutých dôsledkov.
Menej známou skutočnosťou je fakt, že zodpovednosť za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania okrem samotných zamestnávateľov nesú aj odberatelia, ktorí, ako podnikateľské subjekty, od takýchto zamestnávateľov prijímajú cezhranične dodávanú službu alebo vnútroštátne či cezhranične dodávanú prácu. Aj v tomto prípade sa pohybuje možná pokuta v rozmedzí od 2 000 eur do 200 000 eur.
Ak zamestnávateľ opakovane porušuje zákaz nelegálneho zamestnávania, môže to dôjsť až k ukončeniu jeho činnosti zrušením oprávnenia na výkon podnikateľskej činnosti.
Pokiaľ vzniku protiprávneho stavu napomáha aj samotný zamestnanec, porušením zákazu nelegálnej práce mu hrozí pokuta vo výške do 331 eur. Je ale určite dobré mať na pamäti, že pri vážnejších prečinoch živnostník ručí celým svojim majetkom a finálna výška pokuty závisí na individuálnom posúdení úradov.
Pokiaľ Vás táto problematika zaujala a máte akékoľvek otázky, môžete nás kedykoľvek:
s Vašim nezáväzným dopytom - my Vám radi zodpovieme Vaše otázky a spoločne nájdeme tie najlepšie riešenia na mieru Vašim potrebám.